

Discover more from Newsletter PracaSport.pl
🍍 Owocowy wtorek #34
Kwiecień rozpoczynamy podpowiedziami jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę 👇
Cześć,
Witamy w kwietniu. Lecą te miesiące jak szalone 🚀
Zmieniają się też trendy i na rynku pojawiają się kolejni eksperci 😀
Mieliśmy już speców od:
🦠 pandemii
💣 wojny
a teraz mamy od 🤖 sztucznej inteligencji (AI).
Podchodzimy do tego bez emocji, no może z lekkim humorem, zastanawiając się co będzie następne 🛸😉
Konsekwentnie robimy swoje i właśnie obchodzimy mały jubileusz. Serwis PracaSport.pl powstał dokładnie 10 lat temu 🎂
Z tej okazji musimy coś wyznać: Na przestrzeni dekady mało było projektów, które sprawiało nam taką radość jak ten 🍍 newsletter. To także dzięki Tobie. Dzięki, za cotygodniową obecność, wiadomości mailowe, komentarze i polecenia!
Zmieniając temat, brawa 👏 dla stacji Eleven Sports. Nie wiem czy widziałeś, ale kultowy duet komentatorów Tomasz Jaroński i Krzysztof Wyrzykowski skomentowali mecz piłkarskiej Ligue 1. Naprawdę świetny pomysł na Prima Aprilis.
Tomasz Jaroński i Krzysztof Wyrzykowski zapewniają nam niezapomniane show, a Loïs Openda daje RC Lens prowadzenie! ⚽️🔥
Zapraszamy do Eleven Sports 2! 🤩 #modanafrancję🇫🇷
Dobra, a teraz czas kończyć ten przydługawy wstępniak i zaprosić do lektury.
Przyjemności 🍉🍇🍓
Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej? 💡
Wyobraź sobie, że jesteś na rodzinnej imprezie. Takiej stereotypowej.
Siedzisz przy stole, jesz, słuchając jednym uchem przydługawych opowieści starszego wujaszka.
Opowiada o ostatnim meczu reprezentacji Polski. Kto zagrał źle, a kto jeszcze słabiej. Niby temat jaki lubisz, ale opowiada tak monotonnie, że słuchasz znudzony, nerwowo patrząc na zegarek 👎
Wieczorem widzisz się z kolegami. Jeden z nich opowiada o tym samym meczu reprezentacji. Krytykuje przy tym zawodników. Robi to z takim animuszem i humorem, że wszyscy zrywacie boki ze śmiechu 👍
Ten sam temat, ale opowiedziany skrajnie inaczej.
🤦♂️ Dobra, ale jak to się ma do rekrutacji?
Trochę rozmów rekrutacyjnych w swoim życiu odbyliśmy. Bywali ludzie, którzy robili absolutnie ciekawe rzeczy, ale nie potrafili tego przekazać.
Możesz mieć ciekawe doświadczenia zawodowe, ale jeśli nie opowiesz tego w atrakcyjny dla odbiorcy sposób, to nie zyskasz jego aprobaty.
Rekruterzy, managerowie nie powiedzą tego głośno, ale szukając kandydatów do swoich firm / zespołów (szczególnie w przypadku stanowisk, gdzie liczą się umiejętności miękkie) będą preferować osoby, które są pozytywne i nadają na tych samych falach.
🕺 Jak nie być nudnym wujaszkiem?
Bądź sobą: Nie próbuj udawać kogoś, kim nie jesteś. Masz pokazać najlepszą wersję siebie, a nie wcielać się w rolę aktora, bo rekruter szybko to wyczuje.
Bądź przyjazny i otwarty: Przywitaj się z rekruterem uśmiechem, przedstaw się. Możesz podzielić się jakimś miłym spostrzeżeniem na temat historii firmy, jej biura, a nawet zażartować.
Słuchaj uważnie: Skup się na pytaniach i staraj się na nie odpowiedzieć w sposób klarowny i konkretny. Unikaj przerywania rekruterowi oraz długich monologów i niezwiązanych z tematem odpowiedzi.
Miej entuzjazm: Nie siedź jak na skazaniu. Pokaż swoje zainteresowanie pracą i że chcesz się rozwijać. Nie bój się zadawać pytań, ale nie przesadzaj z ich liczbą.
Bądź pozytywny: Odpowiedzi na pytania powinny być pozytywne i skupiać się na twoich mocnych stronach i umiejętnościach. Unikaj negatywnych komentarzy na temat swojego poprzedniego pracodawcy lub sytuacji życiowych.
Zwróć uwagę na swoje ciało i ton głosu: Staraj się unikać skrzywienia ciała, ruszania nogami, a także mówić wyraźnym głosem.
Bądź gotowy na pytania nietypowe: Czasem rekruterzy zadają pytania, które wydają się dziwne. Warto być na nie przygotowanym i nie panikować. W razie kłopotów nie krępuj się poprosić o chwilę na przemyślenie odpowiedzi. Lepiej po kilku sekundach udzielić dokładnej odpowiedzi niż powiedzieć coś przypadkowego.
Tweet tygodnia 🐶
Czy wiesz jak działa algorytm Twittera? Czy konto Twitter Blue jest kluczowe?
Chociaż Google, Facebook czy LinkedIn strzegą informacji odnośnie swoich algorytmów jak Fernando Santos reprezentacyjnych odpraw, to zupełnie inną drogą postanowił pójść Twitter 👏
Twitter algo 101
Boosts
- Likes 30x
- Retweets 20x
- Twitter Blue 2-4x
- Trusted circle 3x
- Images/videos 2x
- Replies 1xNegatives
- URL only
- No text
- Mute
- Block
- Unfollow
- Report
Wnioski: Kluczem są treści, które generują polubienia i retweety. Bez wartościowego kontentu nie podbijesz Twittera nawet z kontem Blue. Największe zaskoczenie to fakt, że odpowiedzi na tweeta nie mają wielkiego znaczenia dla zasięgów.
A propos: Przed chwilą utworzyliśmy konto na Twitterze dla Owocowego Wtorku. Wkrótce zamierzamy zacząć tam publikować. Jeśli chcesz możesz zacząć już nas tam obserwować. Odwdzięczymy się follow 👍
Niezależnie prowadzimy też profil PracaSport.pl, ale to już pewnie wiesz 😊
Chwila oddechu - szybki quiz 🧠
Czy wiesz, w którym roku powstał Twitter? Dobra, nie będziemy tacy i damy cztery daty do wyboru:
2002
2004
2006
2008
Nadal trudne? 😉 Odpowiedź na pytanie znajdziesz na samym dole.
Gdzie mieszkać pracując zdalnie? 🌍
Nie ma co się oszukiwać. Żyjemy w złotych czasach dla osób ceniących sobie pracę zdalną.
Nic zatem dziwnego, że co jakiś czas publikowane są rankingi najlepszych miast do życia dla tych, którzy nie muszą zaglądać do biura.
Warunkiem, aby miasto mogło znaleźć się w najnowszym tego typu zestawieniu, była możliwość utrzymania się za maksimum 2 000 $ miesięcznie.
Oto 10 najlepszych miejsc wraz z 💵 miesięcznymi kosztami przeżycia:
🇵🇹 Lizbona (2 000$)
🇹🇭 Chiang Mai (950$)
🇮🇩 Bali (1 200 - 1 350$)
🇻🇳 Ho Chi Minh City (950$)
🇿🇦 Cape Town (1 800$)
🇭🇺 Budapeszt (1 450$)
🇪🇸 Las Palmas (1 800$)
🇧🇷 Rio de Janeiro (1 500$)
🇨🇴 Medelin (1 050$)
🇲🇽 Tulum (1 800 $)
🏠 W którym z tych miast chciałbyś pomieszkać (chociaż) przez miesiąc?
Z przymrużeniem oka 😉
Czy jest na świecie jakiś kraj uznany przez ONZ, który nie ma reprezentacji piłkarskiej?
Okazuje się, że tylko jeden. Wyspy Marshalla.
🏖 Kompleks pięciu wysp zamieszkanych przez ok. 60 tysięcy osób znajduje się na Pacyfiku i nie ma zbyt łatwej sytuacji, ale o tym za chwilę.
W 2020 roku powstał lokalny Związek Piłki Nożnej, który ma aspirację zostania członkiem FIFA. Według ciekawego artykułu od ESPN to wielowątkowy proces, który oczywiście nie dzieje się z dnia na dzień.
Jak się okazuje wcale nie chodzi tutaj o sport. Działacze chcą wykorzystać popularność piłki nożnej do podniesienia świadomości na temat wpływu zmian klimatu na tę grupę wysp na Oceanie Spokojnym. Prognozy pokazują, że do 2030 roku 40% stolicy wyspy Majuro znajdzie się pod wodą 😥
I pomału tą popularność udaje im się zdobywać 💪
Obecnie badamy możliwość dodania Wysp Marshalla do serii Football Manager jako uznanej narodowości. Mamy już w bazie danych inne narody niezrzeszone w FIFA, więc istnieje precedens dodania takiego jak Wyspy Marshalla, zwłaszcza że jest to suwerenny naród.
Andrew Sinclair z firmy Sports Interactive, twórcy gry Football Manager.
Trzymamy kciuki, aby wkrótce w eliminacjach do mundialu mogli zagrać przedstawiciele Wysp Marshalla. Nawet jeśli ma to być przygoda podobna do bobsleistów z Jamajki 😉
TOP5 📊
Kilka dni temu ukazał się ranking influencerów autorstwa See Blogers. I jak to zwykle z rankingami bywa pojawiły się:
zastrzeżenia co do wybranej metodologii,
osoby niezadowolone ze swoich miejsc,
komentarze dotyczące sporów kogo zabrakło.
Pamiętajmy jednak, że to przede wszystkim zabawa. Poniżej TOP5 najpopularniejszych sportowców. W nawiasie współczynnik popularności według metodologii See Blogers.
⚽️ Robert Lewandowski (215 468 120)
🎾 Iga Świątek (11 613 714)
🤼♀️ Joanna Jędrzejczyk (9 538 171)
🤼♂️ Mariusz Pudzianowski (8 851 713)
⚽️ Matty Cash (7 019 376)
A propos:
Zwróć uwagę na współczynnik popularności Roberta Lewandowskiego. Przewaga nad pozostałymi sportowcami jest kosmiczna. Nie ma w tym przypadku. Jedziesz na zagraniczne wakacje i mówisz lokalsom, że jesteś z Polski? Co słyszysz? Lewandowski.
W teorii to ta piątka, powinna mieć najwyższe ceny za lokowanie produktów w swoich social media.
W pierwszej dziesiątce najwięcej jest piłkarzy (5), zawodników MMA (2). TOP10 uzupełniają Iga Świątek oraz (tu zaskoczenie) Maja Kuczyńska, przedstawicielka indoor skydivingu i ambasadorka marki RedBull.
Pierwszy skoczek narciarski pojawia się dopiero na 13. pozycji (Kamil Stoch), pierwszy siatkarz na 21. miejscu (Karol Kłos), a pierwsza lekkoatletka na 33. pozycji (Ewa Swoboda).
Oferty pracy 🗂
➡️ Asystent / Asystentka zarządu Hutnik Kraków
➡️ Asystent trenera piłki nożnej I zespołu Polonia Przemyśl
➡️ Skaut piłkarski KS Kabel Kraków
Na koniec 🔚
To tyle na dziś. Jeszcze tytułem podsumowania: najpopularniejsze wydania marca to numer 30 oraz 31. Jeśli je przeoczyłeś, masz szansę to nadrobić.
Za kilka dni Wielkanoc. Z okazji Świąt przyjmij życzenia zdrowia i radości dla Ciebie oraz bliskich. Widzimy się za tydzień. Owocowy Wtorek tuż po Lanym Poniedziałku? Kto to słyszał… 🙃😉
Jak oceniasz to wydanie?
Rozwiązanie quizu: Twitter został uruchomiony 21 marca 2006 roku w San Francisco.